Zielone salony ...

Pierwsze wiosenne promienie słońca przenoszą nasze życie do ogrodów. W salonach pod chmurką odpoczywamy,  przyjmujemy gości,  a dla naszych dzieci są one bezpiecznym miejscem zabaw.

Piękny ogród to nie tylko rośliny. Oczko wodne, staw kąpielowy, kaskada, kącik wypoczynkowy, miejsce na grill, piaskownica i zjeżdżalnia dla dzieci to elementy o funkcjach estetycznych i użytkowych, które w połączeniu z puszystym trawnikiem stworzą wnętrze zielonego salonu. Dobrze zaprojektowany i zagospodarowany ogród będzie harmonijnie uzupełniał otoczenie i długo cieszył oko właścicieli.

usługi ogrodnicze

... tworzymy ogrody na miarę

  • Zobacz nasz sprzęt ...
  • Zobacz nasz sprzęt ...
  • Zobacz nasz sprzęt ...
  • Zobacz nasz sprzęt ...
  • Zobacz nasz sprzęt ...
  • Zobacz nasz sprzęt ...
Koszenie trawy PDF Drukuj Email

Koszenie jest czynnością nieodzowną w pielęgnacji trawnika. Pozwala na uzyskanie równej darni o odpowiedniej wysokości. Wpływa na wzrost i krzewienie się traw, ich zdrowy wygląd oraz odporność na choroby i szkodniki. Zwiększa intensywność zieleni traw, opóźnia proces starzenia się i sprzyja żywotności roślin. Gęsta i zwarta murawa  uniemożliwia wzrost chwastów.

Jeśli  marzymy o pięknym, czystym i  gęstym  trawniku to powinniśmy kosić go 1 raz w tygodniu  na wysokość ok. 4 cm. Wysokość cięcia nie powinna  przekraczać 1/3 wysokości roślin. Pierwsze koszenie w sezonie wykonujemy gdy trawa osiągnie 8 – 10 cm i przy pierwszym koszeniu  skracamy ją do wysokości ok. 6 cm. Podczas kolejnego strzyżenia ustawiamy wysokość cięcia na 4 cm i taką wysokość utrzymujemy przez cały sezon. Latem w okresie wysokich temperatur chronimy glebę przed nadmierna utrata wilgoci i zwiększamy wysokość cięcia do 5 -6 cm. Brak systematyczności wykonywania podstawowej czynności pielęgnacyjnej jaką jest koszenie, doprowadzi do osłabienia trawnika,  wykształcenia przez trawy pędów generatywnych (kwiatostanów) i znacznego osłabienia darni.

Koszenie z koszem czy bez kosza?

Nowoczesny sprzęt ogrodniczy daje różne możliwości koszenia trawy. Bez względu na to, na jaki rodzaj kosiarki zdecydujemy się do pielęgnacji trawnika, skoszona trawa nie może pozostać na jego powierzchni. Jeśli powierzchnia trawnika jest duża, powinniśmy wybrać kosiarkę z koszem. Przy powierzchniach mniejszych możemy wykorzystać kosiarkę bez kosza lecz należy bezwzględnie zgrabić trawę i zebrać jej resztki by nie zalegały na powierzchni trawnika. Zalegające resztki wpadają między rośliny, tam się rozkładają i po pewnym czasie tworzy się warstwa filcu . Obecność  filcu ma dobre i złe strony. Po pierwsze (jeżeli nie przekracza 1 cm) zapobiega kiełkowaniu i rozwojowi chwastów oraz ogranicza parowanie wody, drugą niestety niekorzystną stroną (przy obecności filcu powyżej 1 cm grubości) jest ograniczony dostęp tlenu  do części korzeniowej i utrudnione odparowywanie wody co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych oraz mchu. W celu pozbycia się niepożądanego filcu należy wykonać zabieg wertykulacji.

Koszenie z mulczowaniem

Nowoczesne kosiarki wyposażone są w trzecią opcję koszenia -  tzw. mulczowania.  Zasada ich działania polega na tym, że ich obudowa i kształt noży tnących powoduje zmielenie resztek skoszonej trawy i „wbicie”  ich w podłoże. Tak skoszona trawa stanowi wówczas wspaniały pełnowartościowy nawóz, a zmielenie tej masy ogranicza w znacznym stopniu powstawanie filcu.

 
Chwasty na trawniku

Chwasty na trawniku pojawiają się z czterech prostych przyczyn. Przed wysianiem nasion do gleby chwasty nie zostały skutecznie zniszczone. Nasiona chwastów znajdowały się w urodzajnej ziemi nawiezionej pod trawnik lub w mieszance traw zakupionej do siewu.

Więcej …
Chcesz więcej porad?

Mamy kilka w zanadrzu.

Warto porozmawiać

Podzamek Golubski 1
87-400 Golub-Dobrzyń
tel./fax: 56 683 53 59
kom: 505 22 11 03, 505 22 14 19
e-mail: biuro@greeneco.net.pl
www.greeneco.net.pl

usługi ogrodnicze


COPYRIGHT ©2010-2011 GREENECO | USŁUGI OGRODNICZE.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

Odwiedzin: .
Apláuz Agencja Reklamowa Toruńgadzety reklamowe do ogrodugreeneco | ogrody, projektowanie ogrodów

ogrody, usługi ogrodnicze toruń

apjoo