Tabliczka znamionowa to element wyposażenia każdego pojazdu dopuszczonego do ruchu drogowego. Takie oznaczenia umieszczane są również na urządzeniach zasilanych elektrycznie. W przeciętnym gospodarstwie domowym można je znaleźć na pralce, czajniku elektrycznym, telewizorze, a także w samochodzie czy na motorze. Producenci urządzeń i maszyn są zobowiązani do zamieszczania tabliczek znamionowych przez prawodawstwo krajowe i unijne. Jakie jest znaczenie tych elementów i co da się z nich wyczytać?

Informacje o zasadniczym znaczeniu

Tabliczki znamionowe opatrzone są nazwą urządzenia oraz marki producenta, niektóre firmy decydują się też na umieszczenie tam swojego logo. Za najważniejsze informacje do wydrukowania uznawane są certyfikaty bezpieczeństwa. Na terenie Unii Europejskiej uniwersalnym znakiem jest CE. Do tego numer seryjny danego produktu oraz rok jego wykonania. W zależności od specyfiki wyrobu wskazane jest też określenie sposobu podłączenia, mocy, prędkości obrotu, maksymalnej sile lub udźwigu. Jednym słowem na konkretnej tabliczce znamionowej powinny znaleźć się wszystkie podstawowe informacje, potrzebne do bezpiecznego i wydajnego korzystania z danego urządzenia. Warto też podkreślić, że każdy dopuszczony do sprzedaży produkt elektryczny, a także pojazd mechaniczny, musi zostać opatrzony takim oznaczeniem. Odpowiada za to producent lub wskazany przez niego podwykonawca. W czasie nadrukowywania niekiedy pozostawia się kilka wolnych rubryk, których uzupełnienie będzie możliwe dopiero w przyszłości.

Co wyróżnia tabliczki znamionowe?

Zasadniczym celem ich umieszczania jest informowanie konsumentów, dlatego tabliczki znamionowe nie mogą znajdować się w miejscu trudno dostępnym. Co więcej, podczas produkcji należy zadbać o ich wyrazistość kolorystyczną, tak by łatwo było je dostrzec z daleka. W tym celu należy wybrać tabliczkę kontrastującą z obudową przedmiotu. Obecnie możliwe jest wykonanie tych elementów w różnych barwach, ale najchętniej stosowane są klasyczna szarość lub biel, ewentualnie kolor czarny. Tabliczka znamionowa musi być też wypełniona czytelną czcionką. Korzysta się z liter drukowanych, a do oznakowania poszczególnych parametrów służą powszechnie znane symbole. Chodzi o to, by jeden rzut oka na tabliczkę znamionową umożliwił zebranie jak największej ilości danych na temat przedmiotu. Obecnie w produkcji stosuje się kilka rodzajów nadruku, począwszy od użycia lasera, przez grawerowanie wgłębne aż po druk atramentowy. Z uwagi na trwałość i przystępność cenową chętnie wybierane są tabliczki laminowane. Więcej informacji na ten temat w Tabliczki znamionowe – rodzaje i zastosowanie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Co można znaleźć na tabliczce znamieniowej?, 5.0 out of 5 based on 1 rating